Strona główna O Rotary O klubie Członkowie Zarząd Kontakt

 

CELE ROTARY

Celem Rotary jest wspieranie i umacnianie ideału służby, jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć, a w szczególności, wspieranie i umacnianie:
 • Po pierwsze. Rozwoju bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, jako możliwości niesienia pomocy
 • Po drugie. Wysokich standardów etycznych w działalności zawodowej, uznania wartości wszelkiej pracy użytecznej oraz nobilitowania zawodu wykonywanego przez każdego Rotarianina - jako możliwości służenia społeczeństwu
 • Po trzecie. Stosowania ideału służby przez każdego Rotarianina w życiu osobistym, zawodowym i społecznym
 • Po czwarte. Budowy zrozumienia międzynarodowego, dobrej woli i pokoju poprzez światową wspólnotę osób o różnych zawodach połączonych ideałem służby

TEST CZTERECH PYTAŃ

Jednym z najczęściej cytowanych na świecie sprawdzianów etyki w biznesie jest rotariański "Test 4 pytań". Został stworzony przez rotarianina Herberta J. Taylora w 1932 r., kiedy poproszono go o zajęcie się stojącą na progu bankructwa firmą Aluminium Company. Taylor poszukując sposobów ocalenia firmy, nakreślił kod etyczny, którym mieli posługiwać się wszyscy pracownicy zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Zastosowaniu tej prostej filozofii firma zawdzięczała swe ocalenie.

"Test 4 pytań" został formalnie przyjęty przez RI w 1943 r., a jego autor został Prezydentem RI w roku 1954/1955.
W swojej istocie "Test 4 pytań" odnosi się do odpowiedzi dotyczących wszystkiego, co myślimy, mówimy i robimy:
   1. Czy to jest prawda?
   2. Czy to jest uczciwe wobec wszystkich zainteresowanych?
   3. Czy to zbuduje dobrą wolę i przyjaźń?
   4. Czy będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych?

POWSTANIE ROTARY

Historia Rotary sięga pierwszych lat XX wieku. Wtedy to, w 1905 roku w Chicago, Paul Harris, prawnik kierujący się ideą koleżeńskiego kręgu ludzi, pochodzących z różnych zawodów i branż, lecz wspólnie działających na rzecz innych, organizuje pierwsze spotkania. Ze względu na czas i miejsce spotkania te miały charakter rotacyjny, co okazało się świetnym pomysłem na nazwę – Rotary.

Te skromne początki (na pierwszym spotkaniu pojawiły się tylko cztery osoby, a jedną z pierwszych akcji klubu była pomoc dla pastora, który nie mógł odwiedzać wiernych po tym jak padł mu koń, klub ufundował mu nowego konia) dały podwaliny organizacji, która zrzesza dziś już 1,2 miliona członków w ponad 34.500 klubach Rotary na całym świecie.

ZNANI ROTARIANIE

Wśród członków klubów Rotary byli i są prezydenci, premierzy, królowie, ministrowie, naukowcy, lekarze, ludzie kultury, artyści, prawnicy, dziennikarze, szefowie koncernów, biznesmeni, przedstawiciele wolnych zawodów i handlowcy.

Warto wymienić choćby kilku spośród grona sławnych zagranicznych rotarian:
 • PAPIEŻ FRANCISZEK stał się honorowym członkiem Klubu Rotariańskiego w Buenos Aires, co też jest dowodem na to, że kościół katolicki mimo początkowego sceptycyzmu wspiera RI, zachęca do wspierania oraz modlenia się za tak szczytny rodzaj działalności;

 • LUCIANO PAVAROTTI ten wielki włoski śpiewak operowy wielokrotnie współpracował z innymi muzykami oraz sam organizował koncerty dla celów charytatywnych;

 • NEIL ARMSTRONG słynny amerykański astronauta, który jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu;

 • MARGARET THATCHER brytyjska polityk, "Żelazna Dama", premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990. Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku, a także pierwszą kobietą wybraną na szefa partii rządzącej w Wielkiej Brytanii.

Polskie kluby Rotary również mogą poszczycić się obecnością w swoich szeregach wybitnych jednostek.

Jednym z najsłynniejszych polskich rotarian był Stefan Bronisław Starzyński, ps. Lew. Ten polski polityk, ekonomista, publicysta, prezydent Warszawy i żołnierz WP był mocno zaangażowany w służbę innym. To z jego inicjatywy powstało m.in. 100 tys. mieszkań, 30 szkół. Zmodernizował też 7 szpitali, Muzeum Narodowe, Plac Blanka.

Kolejnym Polakiem-rotarianinem, którego los naznaczył piętnem II wojny światowej był Jan Karski (Jan Romuald Kozielewski), ps. Witold. Za swoją działalność został odznaczony wieloma najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w tym polskim Orderem Orła Białego, orderem Virtuti Militari i tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Jego najważniejszą misją było przekazanie aliantom informacji o funkcjonowaniu Państwa Podziemnego oraz raportu dot. m.in. getta warszawskiego.

Do grona rotarian należał również Stefan Banach, polski matematyk, który jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych matematyków XX wieku. Był wybitnym naukowcem, zasłużonym dla polskiej nauki, a opracowane przez niego prace autorskie i twierdzenia mają fundamentalne znaczenie dla wielu działów współczesnej matematyki.
 

 
www.punkt6.pl